En vanlig uppfattning är att konungen, Sveriges statschef ska var politiskt neutral och främst ha representativa och symboliska uppgifter. Men i årets så kallade jultal sa H. M. Konungen följande:
”Under min tid som kung har jag själv fått uppleva den första kvinnliga partiledaren i riksdagen, den första kvinnliga talmannen och, i år, den första kvinnliga statsministern. Ja, utvecklingen går verkligen framåt, på olika områden!”
Detta är ju ett inlägg i den politiska debatten och ett tydligt sådant. Carl XVI Gustaf anser det är bra att kvinnor ägnar sig åt politik. Nu förväntar sig undertecknad att alla republikaner går ut och demonstrerar för att avskaffa monarkin och inför republik. För inte kan väl kungen som ska vara opolitisk vara feminist?
Henrik Andersson
Publicerad på Skaraborgsbygdens hemsida 2021-12-30 http://www.skaraborgsbygden.se