Alla människor här i Midgård är inte medmänniskor. Många är motmänniskor. Bland dessa hittar vi monoteister som skjuter folk i sin osynlige guds namn men också våldtäktsmän och störda typer som finner glädje i att plåga djur.
Men låt oss lämna dessa Surts lakejer och fokusera på medmänniskorna. Nu i dessa coronatider måste man om man vill vara medmänniska göra sitt liva extra. Finns det folk i din bekantskap som kan behöva lite extra stöd i vardagen. Känner du någon som blivit sjuk som kan behöva ett vänligt ord eller ”krya på dig” – kort?
Var inte en mini-Loke som gottar sig i andras olycka. Gudarna hjälper endast den som hjälper sig själv. Så fundera ut hur du kan vara en bra människa i dåliga tider.

Denne figur ska man inte ha som ideal.

En motmänniska med kristet utseende. våldsbrottsling som övergick till övergrepp!

Läkekonstens asynja hjälper man bäst genom att vara medmänniska!