Vi har studerat den äldre eddans sånger och dikter noga. Olika översättningar till svenska men även på isländska har funnits med. Noga har det studerats och det har det gjorts i många år. Även böcker om eddasångerna har lästs. Slutsats är följande:
Det finns inte skrivet någonstans i Vǫluspá som den heter på fornisländska eller Valans spådom som den lär heta i översättning att jorden skulle vara omkring 10000 år gammal. Ingenting tyder på att jorden ska ha skapats 4004 år före vår tidräkning.
Inte finns det något belägg för att dinosaurier som dog ut för ungefär 65 miljoner år sedan skulle levt tillsammans med människor. Det enda som kan påminna om en dinosaur i eddan är Fafner men denne Fafner är en jätte som förvandlar sig till en drake som mest påminner om en stor orm, inga armar, ben eller vingar har Fafner i sin drakskepnad men kan spruta etter.
Den så kallade intelligenta design som kreationister ofta pratar om är de själva beviset på är i bästa fall en teori och i värsta fall ett cynisk sätt att lura okunniga och rädda människor att tro på vidskepelse och utnyttja dem för egen vinnings skull.
Slutsats: Kreationism är oförenligt asatro!
Som slutord vill vi påpeka att vi bara diskuterar med de som delar vår värdegrund.