Religionsnyheter november 2024

Religionsnyheter november 2024

Fängelse för att bränna koranen
Rasmus Paludan den dansk/svenske koranbrännaren döms för hets mot folkgrupp då han för två år sedan brände upplagor av koranen i Malmö. Detta att bränna heliga skrifter tillhörande en religion med ett universellt budskap klassas som hets. Paludan som är kristen överklagar domen.

Kritik mot kritisk ärkebiskop
Ärkebiskopen i Sverige Martin Modéus ledare för den före detta statskyrkan numera svenska kyrkan gör som sin sin företrädare, lägger sig i politik. När det stod klart att den kristne konservative politikern Donald Trump vann det amerikanska presidentvalet.

“Gud, vi ber för det amerikanska folket, om utsträckta händer i den tid som nu kommer”, står att läsa i inlägget och vidare:
“Hjälp oss alla att söka fred och samförstånd, även när vi inte är överens”.

Kritiken kommer och många har ogillat uttalandet. Samfundet Svenska kyrkan har i år haft 23 455 aktiva utträden och fler kommer.


Blivande vicepresidentens fru är hindu
Dobald Trump segrade i det amerikanska valet, det betyder om han överlever fram tills han tillträder att James David Vance som varit hans kandidat som vicepresident tillträder han med. Vance fru Usha är född och fostrad som hindu. Hennes föräldrar kommer från Indien men hon är född i USA.

Kristen kris i Karlskrona
Kristdemokraternas kommunalråd i Karlskrona har anklagats för att ha favoriserat sin svägerska. Bengt Jönsson som kommunalrådet heter röstade själv på sin ingifta släkting när bland annat posten till ordförande för patientnämnden skulle tillsättas utan att meddela att de var släkt. Partimedlemmar till Jönsson talar om maktmissbruk och korruption.

Kritik mot Israel
FN riktar kritik mot Israel då den monoteistiska staten hindrar livsmedel att komma in i Gaza. Kanske finns det så många som 100 000 människor i området som drabbas.

Sekt kräver utvisning
Den konservativa kristna sekten med nationella tendenser Det fria Sverige säger sig inte välja sida i konflikten mellan Israel och Palestina men tillägger ändå att de som stöder palestinierna och inte är födda i Sverige ska utvisas:

”Vi är svenskarnas röst och kräver därför att varje ickesvensk i Sverige osom uttryckt sympati för terrorism och massakrer av civila, bör interneras och deporteras. Detta bör gälla oavsett om personen innehar medborgarskap, uppehållstillstånd, eller är medlem i eller företrädare för något parti.”

Sekten grundade en avdelning i somras som kallas ”Svenskarnas kyrka” och ska verka för en konservativ luthersk tro.

Lämna en kommentar