Om Vör och Idun och godtrogenhet.

Asatron har många gudamakter. Det är nästan så att det finns en gudinna eller gud för olika situationer och händelser för att inte tala verksamhetsområden. Men vi har ingen gudamakt som är naiv. Godtrogenhet och naivitet är tvärtom något man varnas för i Havamal. Men även gudar kan bli bedragna. Loke den svekfulle lurade alla asar och vaner. Kanske därför det inte finns någon gudamakt som uppmanar till godtrogenhet?

Tvärtom har vi hedningar till vår hjälp Vör som kan avslöja bedragare. Men vi lever i ohedniska tider. Vi uppfostras til att vara dumsnälla och naiva. Man är då lite snäll och snälla är ofarliga. Nu när invandring och integration misslyckats och gäng och skjutningar är en del av det nya Sverige så rättfärdigar sig makthavare med att de velat väl och varit naiva. Men har man varit det då ska man straffas dubbelt eller hur hedningar?

Vör ljuger man inte för och man rättfärdigar sig inte med att man ville väl och var godtrogen.

Idun ungdomens asynja lurades av Loke och bortrövades av Tjatse. Men sedan dess har hon inte lurats av någon. Idun lärde sig den hårda vägen. Men hon lärde sig. Den del människor blir lurade var 4-5 år av politiker och andra makthavare.

Lämna en kommentar